Pomyśl zanim opublikujesz cz. 2

Grudzień 8, 2008 at 6:33 pm Dodaj komentarz

Aby trochę bardziej rozwinąć temat wizerunku w portalach społecznościowych i zagrożeniach, jakie to ze sobą niesie postaram się teraz nawiązać do dyskusji w komentarzach z poprzedniego wpisu z Alą.

Mówiąc o opublikowaniu jakiejś cząstki naszej prywatności w sieci należy pamiętać, że Internet to takie duże śmietnisko, w którym jest wszystko tylko trzeba wiedzieć gdzie. Dostęp do niego ma niespełna każdy, a żywotności materiału, który opublikujemy jest nie do oszacowania.

Należy również pamiętać, że tak samo jak gdzie indziej w Internecie obowiązuje prawo w tym prawo autorskie. Jeżeli o tą kwestie chodzi to wygląda to w ten sposób, że będąc autorami jakiejś fotografii, którą umieszczamy w sieci podlegamy ochronie praw autorskich to samo dotyczy osób, które znajdują się na fotografii. W tym wypadku jednak dotyczy to prawa o ochronie wizerunku. Z reguły fotografując kogoś (portret) w planie bliskim możemy domniemywać, że wyraził on chęć bycia z fotografowanym. Nikt raczej nie bawi się w uzyskanie zgody na użyczeni wizerunku do opublikowania czegoś w portalu społecznościowym. Dzieje się jednak, że umieszczenie jakiegoś zdjęcia powoduje pewne komplikacje i nie ze względu na prawo autorskie. Chodzi tu o kontekst, sytuacje. Tak naprawdę sami strzelamy sobie bramkę samobójczą, kiedy umieszczamy w Gronie czy na Naszej Klasie zdjęcia, których kontekst bądź sytuacja, w jakiej się znajdujemy może zostać odebrana negatywnie przez osoby, które nasza osobą mogą być zainteresowane. O co mi chodzi ?

Coraz więcej pracodawców, bądź osób zainteresowanych współpracą z Tobą sięga po bezpłatne narzędzie do „inwigilowania” jakim jest portal web 2.0, Który mówi o Tobie wszystko? Jaką masz dziewczynę, chłopaka, męża żonę, czy jesteś typem imprezowicza, czy też raczej pracocholikiem. Takie narzędzie daje ogromną bazę informacji, a pamiętaj, że to właśnie dostęp do informacji w 21 i 22 Wieku będzie największą bronią. To właśnie z powodu dostępu do Informacji będą toczyły się wojny przyszłości. W erze, gdy informacja jest chroniona i na wagę złota sam robisz wszystko by obnażyć się przed ludźmi, którzy w przyszłości mogą być np. twoimi pracodawcami, a co gorsze klientami.

Tak było miedzy innymi w przypadku pracownika pewnego oddziału Banku, który po skardze klienta za umieszczenie zdjęcia w portalu web 2.0 został wyrzucony z pracy.

Pamiętać należy również o tym, ze wszystkie portale społecznościowe mają swoje wewnętrzne regulaminy, które bardzo często mówią o tym, że umieszczając w nim jakiekolwiek materiały zrzekasz się do nich praw autorskich. Tak było również po opublikowani przeglądarki Chromo Gogle, która w regulaminie korzystania zawierała punkt o zrzeknięciu się przez użytkownika praw autorskich do wszystkiego, co zostanie wysłane do sieci przez tą przeglądarkę. Punkt ten jednak po interwencji internatów szybko znikł. O upublicznianiu materiałów należy także jak widać pamiętać w tym aspekcie.

Czy więc nie wrzucać zdjęć na Grono, Naszą Klasę ?

Oczywiście nie !
Należy jak najbardziej wrzucać, tylko trzeba pamiętać o tym, że zobaczą je wszyscy nie tylko nasi znajomi. Może być to twój szef, przyszły szef, żona, siostra, brat, była dziewczyna, były chłopak, twój nauczyciel, czy uczeń !

Czy chcesz by zobaczyli to Co im pokazujesz?

Na pewno chcesz być odebrany w pozytywnym świetle, Tak mi się wydaje. Czy jednak spotkanie w knajpie ze znajomymi po pracy, gorzej jak to jest spotkanie pracowników jednej firmy po pracy warte jest pokazania, czy alkohol, papierosy itp., itd., to wszystko, co mógł byś światu pokazać? Czy to jest właśnie TWÓJ WIZERUNEK ?

Oczywiście są różne sytuacje nie zawsze IMPREZA nie może być pokazana, warto o tym pamiętać ! Wszystko zależy od tego wyważenia, co warto, co można, a czego nie.

Jeżeli jesteś osobą publiczną TYM bardziej. Twoje błędy przeszłości mogą Cię wiele kosztować!

Co więc pokazywać?

Wizerunek to dziedzina bardzo ważna, którą ludzie lekceważą. Obecnie ze względu na portale, web 2.0 jeszcze bardziej istotna. Musisz wiedzieć, że To co pokazujesz zobaczą wszyscy – więc niejako tworzysz Swój osobisty Wizerunek na zewnątrz ! Kim chcesz być ?
Kim jesteś ?

Odpowiadając na te pytania będziesz wiedzieć co ludziom o sobie chcesz powiedzieć !

Entry filed under: Uncategorized.

Obama Prezydent ! TED – Kreatywnie myśląc !

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


Profil użytkownika Paweł Konrad Kocik

Archiwum

Strony

Statystyki

  • 86,179 odsłon

Najpopularniejsze wpisy

Top Clicks

  • Brak

%d blogerów lubi to: