Klucz do zrozumienia miłości

Styczeń 16, 2008 at 9:57 pm Dodaj komentarz

Temat ten chodzi za mną juz od dłuższego czasu i pewnie gdyby nie kilka wydarzeń w ostatnim czasie w moim życiu nie zebrał bym się do jego napisania. Oczywiście wszystko co tu napisane są tylko i wyłącznie moimi odczuciami z życia plus refleksje po przeczytani „Inteligencji społeczne” (D. Golemana)

Więc Hm, jak to z ta miłością jest na prawdę, ale nie tą z książek, czy filmów nie tą z utworów muzycznych, a tą która jest ukryta głęboko w naszej głowie. Wiele osób z was na pewno spotkało się już nieraz z terminem NLS cokolwiek by wam jednak o tym nie mówili nie jest to takie proste. Powstało już wiele podręczników na temat Jak poderwać kobietę w jedną noc, jednak wszelkie te tytuły zreguły nie analizują terminu miłości z punktu naukowego. Dziś jako, że mam chwilę czasu i jestem na bierząco z lekturą „Inteligencji Społecznej” chciał bym wam przysporzyć kilku tematów do rozmyślania i analizy.

„Naukowcy mówią, że sprawach sercowych biorą udział co najmniej trzy niezależne, ale wzajemnie powiązane układy mózgowe(…) przywiązanie, opieka i seks. Każdy z nich nadaje specyficzny smak wielu odmianą miłości”

Przywiązanie i opieka to dwa elementy w naszej głowie, które spełniają w miłości najważniejsze zadanie. To od nich i od tego na ile ich przyswojenie przyjęło każde z partnerów będzie zależeć to jak miłość będzie kwitła.

Przywiązanie określa to do kogo zwracamy się z pomocą w trudnych chwilach, to osoba za którą najbardziej tęsknimy. W miłości przywiązanie jest pewnym spoiwem, które umożliwia wędrowanie po kolejnych trudniejszych ścieżkach. Często pojawia się ono dużo wcześniej, nawet przed stanem zakochania, który z kolei charakteryzuje się nad przywiązaniem co może wręcz uzależniać od danej osoby.
„Celem dostrajania się nie jest po prostu stałe dopasowywanie się i poświęcanie sobie wszystkich myśli i uczuć, ale również danie drugiej osobie swobody decydowania o tym, że zostanie sama kiedy będzie miała taką potrzebę”.
Tak to bardzo ważne stwierdzenie, gdyż psychika i myślenie kobiet nie jest symetryczne do myślenia mężczyzn. Często chcemy wszystko nara, od razu, kobieta jednak potrzebuje od czasu do czasu chwili refleksji. Posiada inny sposób odbierania uczuć i problemów oraz niekiedy uważa coś co jest ważniejsze dla nas za mało istotne. Warto o tym pamiętać przy decyzjach. Człowiek jest istotą społeczną, dlatego dąży do działania w grupie. Potrzebuje wsparcia w osobie, która mu bezgranicznie ufa i pozwala bezpiecznie wychodzić na szlak wiecznej wędrówki i zdobywania nowych doświadczeń.

Opieka to przede wszystkim potrzeba pielęgnacji drugiej osoby, za wszelką cenę prowadzenie jej do szczęścia. Empatia w opiece jest bardzo ważna, ponieważ tylko współodczuwanie emocji partnera pozwala na dokładne poznanie sytuacji. W miłości każdy partner powinien opiekować się drugim partnerem. Powinien darzyć go zaufaniem i pełnym oddaniem. To ta osoba powinna być dla niego najważniejsza jeśli myśli o poważnym związku. Opieka sprawia, ze czujemy się bezpieczni i jesteśmy w stanie robić dużo więcej niż będąc sami.

Kiedy te trzy elementy ze sobą harmonicznie grają miłość rozkwita, jeśli nie umiera.

Dawno, dawno temu Freud zadał pytanie : „Czego chce kobieta ?”

Po latach odpowiedział mu na pytanie Epstein : „Chce partnera, który dba o to, czego ona chce”

Pytanie ponad czasowe, a odpowiedz ? Odpowiedz można interpretować bardziej metaforycznie, gdyż nie wyobrażam sobie by partner spełniał bezgranicznie zachcianki swej partnerki, jednak pewna doza kompromisu była by tu na miejscu. Dlatego można by było tu zastosować coś takiego, że partner owszem realizuje to co chce i pragnie kobieta jednak tylko i wyłącznie w taki sposób by sprawiało jej to radość , by była szczęśliwa, ale zarazem, żeby było to dla niej dobre i łączyło się z systemem wartości reprezentowanym przez niego.

Tym miłym akcentem życze wam długich owocnych i romantycznych związków, może do tematu jeszcze kiedyś powrócę.

Entry filed under: Rozwój osobisty. Tags: .

DKA refleksyjnie Walentynkowy Art

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


Profil użytkownika Paweł Konrad Kocik

Archiwum

Strony

Statystyki

  • 86,179 odsłon

Najpopularniejsze wpisy

Top Clicks

  • Brak

%d blogerów lubi to: