Od 100 lat …

Maj 28, 2007 at 8:20 pm 1 komentarz

W czasach w których światem rządzi pieniądz, a wszelkie ideały są na zatraceniu. W świecie, który tytułuje się mianem lepszego, nowoczesnego, gdzie zapomina się o ludziach, a emocje nie są mile widziane istnieje pewna organizacja, której korzenie wywodzą się z Wielkiego Imperium Brytyjskiego. Mowa o scautingu

Na 100 lat po powstaniu tego ruchu oraz 15 od powstania jednej z miłej mi drużyny chciał bym poświęcić te kilka zdań na przemyślenia, czym w ówczesnym świecie dla młodego człowieka może być ta organizacja.

Coś w niej musi być, że to już od 100 lat wychowuje młodzież na całym świecie. Może uda mi się na to odpowiedzieć na przykładzie mojej osoby.

Harcerstwo to przede wszystkim rozwój osobisty, droga do ideału, dążenie do celu oraz masa poświęceń. Nie ubierając tego w ładne słowa patriotyzmu, dumy z narodu harcerstwo to w głównej mierze wytyczanie odpowiedniej drogi postępowania. W organizacji tej każdy ma dla siebie miejsce. Osobiście i ja tak „złoty środek” znalazłem. ZHP daje możliwość rozwijania pasji, talentów oraz umiejętności o czym miałem możliwości już wspominać w wywiadzie dla D. Adamczyk (Wieści Podwarszawskie ). Daje ono przede wszystkim możliwość spotkania na swojej drodze wielu ludzi, często o podobnych pasjach i misjach życiowych. Harcerstwo bądź co bądź uczy również już od małego organizacji czasu. Czas to w tej strukturze jeden z ważniejszych elementów możliwości funkcjonowania drużyn. Każdy z nas musi co najmniej poświęcić te 2 h w tygodniu by znaleźdz chwile na np. zbiórkę . Nauka współpracy i współzależności z innymi współpraca i radzenie sobie często w bardzo ekstremalnych warunkach, szybkie podejmowanie decyzji i wiara, że się uda to wszystko spotyka nas każdego dnia. Jako, że mogłem znaleźdz trochę czasu przez ostatnie 2 tygodnie dla tej organizacji udało mi się po części trochę zamieszać i rozbudzić zaspane już osoby. Często spotykam się z osobami, które na słowo : „harcerz” bardzo dziwnie reagują. Trochę to dziwne, ale cóż. Zapewne osoby te nie miały okazji dobrze tego słowa zdefiniować.

Wielu już z moich znajomych zrezygnowało z tej organizacji. Wiek robi swoje. Zostają najlepsi 🙂. Ci którzy potrafią zrównoważyć priorytety i wybierać to co najważniejsze. Odejście z tej organizacji, często jednak wydaje mi się z porzuceniem harmonii, stratą motywacji i wiary, a przecież te wartości towarzyszą nam każdego dnia. Więc jak można porzucić je zastępując nowymi. Należy przede wszystkim słuchać się siebie i nie zważając na przeciwności wybierać to co najważniejsze.

Należy tak wybierać zadania by nie przerosły nas, ale przyniosły nowe rezultaty np. poprzez pomoc ludziom w odnalezieniu ich życiowego powołania.

Entry filed under: Czas, News, Rozwój osobisty.

A na co ty masz czas ? , czyli poważna reklama Plusa Co naprawde w życiu ważne

1 komentarz Add your own

  • 1. Przemek B  |  Maj 29, 2007 o 8:06 pm

    W ZHP poznajesz wielu ludzi, róznych ludzi których cos łaczy ,własnie zhp, obecnie uwazam ze zhp sie lekko zatracilo ,chodzi o idee, np w warszawie zhp stara sie zachowac to pierwotne zhp, czasmi neistety podchodzi to pod dewocje, na prwincjii bywa roznie; moim zdaniem w tej organizacji liczą sie idee, wszystko trzeba czuć, nie mozan brac dosłownie. Harcerstwo kształci ducha, pokazuje ze jezel isie czegoś chce to mozna to osiagnąć. Obecnie ja uwazam sformułowania „stare harcerstwo” ponieważ obecne jest juz zupełnie inne…

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


Profil użytkownika Paweł Konrad Kocik

Archiwum

Strony

Statystyki

  • 86,179 odsłon

Najpopularniejsze wpisy

Top Clicks

  • Brak

%d blogerów lubi to: