Inteligencja społeczna

Maj 18, 2007 at 8:37 am Dodaj komentarz

Wczoraj stojąc przed jedną z kas w supermarkecie spostrzegłem pewnego chłopca w młodym wieku. Chłopiec miał spuszczoną głowę w dół coś go zapewne martwiło. Obserwował poruszające się towary na taśmie. W końcu podniósł wzrok i spojrzał w moją stronę, uśmiechnąłem się , chłopiec to odwzajemnił . . .

Do komunikacji tej doszło dzięki tzw. „neuronom lustrzanym” . W ostatnim czasie na Polskim rynku pojawiły się dwie ciekawe publikacje: „Błysk-potęga przeczucia” oraz „Inteligencja społeczna„. W obu książkach zostaje opisany ciekawy sposób komunikacji interpersonalnej. Autorzy opisują sposoby często nieświadomego oddziaływania na ludzi. Często o samej komunikacji nie świadczy sama treść rozmowy, ale wszystko co w okół się niej dzieje. I tak Paul Ekman człowiek, który poświęcił się badaniu struktur emocji na jej efekty np. na ludzkiej twarzy wyróżnił aż 80 różnych uśmiechów, które w każdym przypadku będą co innego znaczyły. Jest to potężna baza danych, którą nasz mózg codziennie analizuje i przekazuje odpowiednie informacje o danym człowieku.

  • Czy zauważyłeś, że są ludzie z którymi rozmawia Ci się dobrze, a z innymi z kolei źle ?

Wynika to przede wszystkim z nieświadomej oceny, której dokonuje twój mózg. To on już na setne sekund poprzez pozawerbalne ośrodki ocenia twojego rozmówce. Dlatego często gdy widzimy z daleka jakieś osoby które ze sobą rozmawiają, a nie słyszymy rozmowy potrafimy ocenić ich stan emocjonalny, powiązanie i przywiązanie. Inaczej będzie rozmawiała ze sobą para zakochanych, a inaczej matka z dzieckiem. Jak widzimy nie koniecznie warta uwagi jest treść rozmowy, a sposób w jaki jest prowadzona.Dobrze analizując ruchy twarzy itd. jesteśmy w stanie również prawie bezbłędnie ocenić, czy ktoś kłamie, czy nie, czy możemy darzyć kogoś zaufaniem, czy wręcz przeciwnie.

Entry filed under: Manipulacja, Rozwój osobisty.

Idol z Kazachstanu Absurdalne zadanie 15 z WOSu rozsz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


Profil użytkownika Paweł Konrad Kocik

Archiwum

Strony

Statystyki

  • 86,179 odsłon

Najpopularniejsze wpisy

Top Clicks

  • Brak

%d blogerów lubi to: