Co łączy Polską szkołe z Polską demokracją ?

Marzec 16, 2007 at 12:44 pm 4 Komentarze

Co łączy Polską szkołę z Polską demokracją ?

Wydaje się, że stwierdzenie to pozbawione jest sensu. Po głębszym jednak zrozumieniu tej instytucji i tej formy rządów może nasunąć się kilka ciekawych stwierdzeń. W demokratycznym państwie konstytucja gwarantuje, a raczej nakazuje obowiązek nauki do 18 roku życia (przynajmniej w Polsce). Każdy z Nas (uczniów) żeby coś w życiu osiągnąć wie, że musi się uczyć i wypełniać ten jakże trudny obowiązek. Jeżeli więc Polacy to naród wykształcony, dlaczego tak licznie emigruje ? Dlaczego Polacy nie chcą pracować w kraju ? To co teraz napisze jest tylko jednym z wielu czynników takiego stanu rzeczy. Wiem, że na ten temat można by było napisać dużo wspaniałych książek. My jednak zajmiemy się jedynie tym aspektem:

 1. Rozwój osobisty

Jeśli chodzi o rozwój osobisty to jest to jeden z największych problemów. W szkołach nie stawia się na rozwój osobisty uczniów. Nie wykorzystuje się w wielu placówkach należycie pomocy i materiałów naukowych, a jeżeli się już to robi to dzieje się to w bardzo ograniczony sposób. Uczeń, żeby mógł się wybić (wychylić się) w dziedzinie, którą się naprawdę interesuje ma ogromne problemy. Pod nogi rzucane są kłody, które czasami bardzo trudno ominąć.

Głównym celem szkół jest realizowanie programów narzuconych przez zideologizowanie Ministerstwo, a nie umożliwianie uczniom wszechstronnego rozwoju (nie ma na to pieniędzy), a nawet jak już są to wykorzystywane są w niewłaściwy sposób.

Brak udostępniania sprzętu, możliwości wykorzystywania go tak by przynosił korzyści i tworzył trwałe dzieła. Gdy już jakiś z uczniów wybije się i osiągnie coś więcej w okół jego osoby pojawia się masa osób, które podpisują się pod jego osiągnięciem. Wtedy szkoła dostrzega plusy i czerpie z nich korzyści. Taki stan rzeczy jest bardzo destrukcyjny zarówno dla szkoły jak i dla ucznia ! W Polskiej demokracji jest podobnie. Istnieje brak pomysłu na stworzenie odpowiednich warunków do rozwoju obywateli. Wieczna biurokracja i masa problemów nie do obejścia. Społeczeństwo obywatelskie jest na bardzo niskim poziomie. Zarówno w szkole uczniowie, jak i obywatele w państwie są często uważani za mniej ważnych. Mają zagłosować, albo się uczyć i nie mają zbyt wiele do gadania.

Zapewne dobrze pamiętacie niedawne strajki uczniów przed Menem jak i protestacyjne listy do Giertycha w sprawie matury. Żaden z obecnych polityków z MENu nie osiągnie już sukcesu bo nie docenił młodego elektoratu, który już za dwa lata wybirze nową władze. To Ci młodzi ludzie, którzy protestowali przed ministerstwem w przysżłych wyborach do parlamentu rozliczą polityków z popełnionych błędów. Tylko dlatego, że nie zostali potraktowani na serio i tylko dlatego, że ministerstwo nie działa szukając kompromisu, a jedynie na zasadzie wiecznej walki i oskarżeń.

Entry filed under: School.

Reklama na Maturze Sztuka leży na ulicy.

4 Komentarze Add your own

 • 1. bdmn  |  Marzec 16, 2007 o 9:01 pm

  Nie wykorzystuje się w wielu placówkach należycie pomocy i materiałów naukowych, a jeżeli się już to robi to dzieje się to w bardzo ograniczony sposób. Uczeń, żeby mógł się wybić (wychylić się) w dziedzinie, którą się naprawdę interesuje ma ogromne problemy. Pod nogi rzucane są kłody, które czasami bardzo trudno ominąć. – Indoktrynacja, btw faktycznie mozna napisac na ten temat niejedna ksiazke, nie tyle o samych migracjach, co o takim dzialaniu szkolnictwa jaki wypukliles.
  pzdr

  Odpowiedz
 • 2. maxen  |  Marzec 17, 2007 o 6:13 am

  Smutne to, ale prawdziwe i obawiam się, że większość sukcesów Polskich uczniów zawdzięczają jedynie swojemu zaangażowaniu i dążeniu do celu, a nie jakiejś placówce.

  Odpowiedz
 • 3. Przemek B  |  Marzec 17, 2007 o 8:07 pm

  niestety cos w tym jest. W akzdym razie jezel iszkoły nie moga lub neichca pomóc to powininny przynjamnie jnei przeszkadzać

  Odpowiedz
 • 4. Sztuka leży na ulicy. « M A X e N Center  |  Marzec 19, 2007 o 8:58 pm

  […] A X e N Center Just another WordPress.com weblog « Co łączy Polską szkołe z Polską demokracją ? Sztuka leży na ulicy. marzec 19th, 2007 W ostatnim czasie sporo się wydarzyło co […]

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


Profil użytkownika Paweł Konrad Kocik

Archiwum

Strony

Statystyki

 • 86,179 odsłon

Najpopularniejsze wpisy

Top Clicks

 • Brak

%d blogerów lubi to: