A po 7 zarządzanie czasem

Luty 3, 2007 at 4:08 pm Dodaj komentarz

Jeśli chodzi o zarządzanie czasem to jest to sprawa bardzo trudna. Jak pisałem już wcześniej zdecydowałem się na podjęcie pracy nad 4generacja zarządzania czasem opisaną przez prof. R. Coveya. Polega to na spojrzeniu na czas w aspekcie bardzo szerokim. Najpierw rzeczy najważniejsze, a więc wybór miedzy pożeraczami czasu, a sprawami naprawdę ważnymi. Nie chodzi tu o wybór spraw pilnych bo te za bardzo nas oddalają od spraw najważniejszych.Od dwóch tygodni działam według tego systemu i musze przyznać, ze ma on i wady i zalety. Na pewno dobre jest podzielenie naszych zajęć na cztery ćwiartki (ważne, pilne, nieważne i nie pilne). Kiedyś opisze to precyzyjniej. Jeśli wiemy już co jest w Naszym życiu ważne możemy wybierać miedzy czynnościami ważnymi i pilnymi. Mały przykład: Ojciec właściciel firmy. W tym przypadku najważniejsze jest wychowanie córki, a dopiero potem sprawy firmy. Może wydaje się to bardzo fantastycznie i nierealne, ale jeśli wybierzemy sprawy najważniejsze to w efekcie końcowym wyjdziemy na tym lepiej.

Dobrym podsumowaniem tego przykładu będzie historia pewnego Amerykanina, który postanowił w rok czasu zarobić 1000 000 $. Założył on firmę i rozpoczął podróż po Stanach w celu sprzedaży bardzo niecodziennego, aczkolwiek przydatnego urządzenia do prac domowych. Zbił na tym niezłą fortunę. Podczas tych wyjazdów bardzo często dzwoniła do niego żona skarżąca się na problemy z synem. Ojciec jednak nie miał na to czasu. Wszystko poświęcił zarabianiu pieniędzy. Zaniedbał obowiązki wychowania syna. Po kilkunastu miesiącach żona od niego odeszła, a syn popadł w narokamanie. Czy ten człowiek może się nazwać teraz szczęśliwym ?

Dlatego tak ważne jest patrzenie na planowanie z szerokiej perspektywy. Podczas rozpisywania swojego planu tygodniowego, staram się zacząć od rzeczy najważniejszych dopiero potem wpisuje te mniej ważne i pilne. Ostatni dzień tygodnia poświęcam na podsumowanie i planowanie nowego tygodnia. Zapewne taki system niesie ze sobą wiele korzyści, niestety bardzo często możemy czuć się jak na smyczy. Dlatego warto pamiętać o elastyczności i modyfikowaniu już w trakcie naszego organizera. Przy założeniach 4generacj zarządzania czasem istotne jest , aby miedzy bodźcem, a reakcją występowało miejsce w którym mamy chwile na zadanie sobie ważnego pytania: Co jest teraz dla mnie najważniejsze? /Czy to co robię mieści się w moim centrum uwagi, Czy mam na to jakieś wpływy. Pytanie takie uwalnia nas przed braniem na siebie zbyt wielu spraw i obowiązków. Czasem nakładamy na siebie sprawy, których tak właściwie robić nie powinniśmy, bo nie mieszczą się w Naszej sferze wpływów. I przychodzi tu kolejne pojęcie z drugiej ćwiartki, czyli powierzanie obowiązków. Dzięki temu, kierujemy rozwojem ludzi, którzy są w stanie zrobić wiele rzeczy bez Naszej pomocy, czasami nawet lepiej .

Entry filed under: Czas.

Walentynkowa sprzeczka. Kartoteka Marzeń Dzień 3 i 4.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


Profil użytkownika Paweł Konrad Kocik

Archiwum

Strony

Statystyki

  • 86,179 odsłon

Najpopularniejsze wpisy

Top Clicks

  • Brak

%d blogerów lubi to: